רטיבות - גורמים וגילוי רטיבות בזמן

כיצד רטיבות נגרמת? ואיך גילוי רטיבות בזמן יכול לחסוך לכם כסף רב!

פעם אחת אישה זקנה אמרה לי, כאשר מים לא נמצאים במקום שלהם זאת בעיה!

רטיבות בדרך כלל נוצרת ממים אשר מחלחלים ונספגים בקירות, בתקרה או ריצפה. לאחר פרק זמן מסויים, אנו מתחילים לראות את סימני הרטיבות. כל חומר שספג מים "מתנהג" בצורה מסוימת – מתנפח, משנה צבע, מתקלף ועוד. ישנם מקרים שאנו רואים רטיבות מעל הפנלים או התנפחות של הצבע והטיח מעל הפנלים ובמקרה של שטיחים או פרקט בד"כ נראה עובש בצורת פטריה שחורה המלווה בריח של טחב וריקבון. במצבים אלה גילוי מקור רטיבות על ידי המכשירים הוא מורכב ולוקח זמן רב יותר עד לאיתור מקור רטיבות מדויק.

רטיבות ונזקיה בקירות הבית
רטיבות ממושכת גורמת לפטריה בקיר ומזיקה לבריאות
גילוי רטיבות בחדר האמבטיה
תמונה תרמית המראה רטיבות בקיר מאחורי משטחי קרמיקה

דוגמא נפוצה לכך, אנו רואים בקירות פנימים בתוך הבית אשר סופגים מים כתוצאה מאיטום לקוי או חוסר איטום למשל בקירות המקלחות. בעיית האיטום באה לידי ביטוי ברובה רופפת או חוסר רובה בין האריחים, חוסר איטום בין המשקים המחברים בין קופסאות הביקורת ברצפה לבין האריחים או בין הכלים הסניטריים. לאחר שהמים נספגו, הם רוצים לצאת החוצה ואז אנחנו רואים סממנים של רטיבות הבאים לידי ביטוי בתופעות של התנפחות של הצבע שינוי בגוון הצבע קילופים או התנפחות של הטיח.

גילוי רטיבות בקיר
צילום תרמי המראה סימני רטיבות בקיר
גילוי רטיבות בקיר פנימי
צילום רגיל בו לא ניתן לראות סימני רטיבות בקיר פנימי

מקרה נוסף ושכיח של רטיבות הוא בקירות חיצונים, אשר סופגים מי גשמים. בקירות חיצוניים יש טיח או חיפוי חיצוני אחר, בעיות איטום על הקירות מבחוץ, איטום לקוי בחיבור בין חלונות לקירות וסדקים חיצוניים במבנה אשר לשם מתנקזים מי הגשמים וגורמים לנזקי רטיבות. מקרים נוספים, בהם חשוב מאוד לבצע בדיקות גילוי רטיבות של כשלים בחיבורי הקופינג (ספי שיש), סדקים במרפסות שמש או גגות שהמרזבים בהם סתומים וגורמים להצפות או שהשיפועים בהם לא תקינים. בדיקה באמצעות מכשור מתקדם, תחסוך לכם זמן וכסף ע"י איתור מדויק של הכשל.

יש מצבים, בדרך כלל בבטון מזוין עם ברזל, כאשר הברזל בא במגע עם מים נוצרת קורוזיה [חלודה] שמנפחת את הברזל ואת הבטון סביבו. במקרה כזה, נוצרים לנו סדקים במבנה או בקירות שיוצרים כשל במבנה, מצב זה הוא מצב לא בטיחותי, שגורם לעייפות ליסודות המבנה והמבנה עצמו. בכדי לאתר בעיות מסוג זה, קיים מכשור גילוי רטיבות ותיקון בהקדם האפשרי מונע המשך הידרדרות במצב המבנה.

זקוקים לייעוץ או להצעת מחיר? תנו לנו לחזור אליכם