מכשור וציוד לאיתור נזילה

איתור נזילות במצלמה תרמית, שעוני לחץ וגז ידידותי

קיימים היום מספר סוגי כלים ומכשירים לאיתור נזילות מים בצורה יעילה, מקצועית ומדוייקת והכי חשוב ללא נזקים!

כעת נמנה את המכשירים המובילים והמדוייקים לאיתור ובדיקה של נזילה או דליפה.

שעוני לחץ – הבדיקה הפשוטה שבדרך כלל תהיה הבדיקה הראשונית שנעשה, מתבצעת בעזרת שעוני לחץ וניתן ללמוד ממנה הרבה לגבי איתור נזילה. בבדיקה זאת אנו מחברים את שעוני הלחץ לברז מים וסוגרים ברזים ומקורות מים נוספים המחוברים לצנרת. הבדיקה מראה לנו האם מקור הנזילה הוא מאספקת המים או מסיבה אחרת. במידה ואכן הנזילה היא מבעיה באספקת המים, נוכל לדעת האם נזילת המים היא ממקור מים חמים או קרים.

שעון לחץ
שעון לחץ המתחבר למערכת המים

מצלמה תרמית – המכשיר הנפוץ ביותר והוא גם התפתח בין הראשונים בענף הוא המצלמה התרמית. לפני שנים מספר, ממש בראשית הדרך באיתור נזילות עלות מכשיר כזה היתה גבוה מאד והסתכמה בעשרות אלפי דולרים ולכן גם עלויות הבדיקה היו מאד יקרות. מי שהרשו לעצמם להזמין בדיקת איתור נזילות במצלמה תרמית, היו רק בעלי ממון או כאלה שלא היתה להם ברירה וחששו להפסיד בעקבות נזקים ברכוש, במקרה שבעל מקצוע ללא מכשור לאיתור נזילות, היה מגיע ומתחיל לשבור היכן "שנראה" לו שיש נזילה , ואם הצליח אז מה טוב ואם לא אז ממשיכים לפרק עוד ועוד.

המצלמה התרמית אשר באה מהמילה תרמוגרפיה  משמשת אותנו כיום בכל העולם ובהרבה תחומים כגון: תחום האבטחה במוסדות הביטחון למיניהם, ענף החשמל, אוטומציה, מחקר ופיתוח וכמובן גם בתחום הרפואי.

בענף איתור נזילות אנחנו משתמשים במצלמה תרמית לאיתור נזקי צנרת במבנים , אך מה זה בעצם תרמי?

כמו שהזכרנו באחד המאמרים הקודמים, כל גוף או עצם בעולם אוגר בתוכו חום בטמפרטורה מסויימת. המצלמה התרמית, במילים פשוטות, יודעת להבדיל בין עצם עצם, ע"י החום שאותו גוף או עצם אוגרים. המצלמה יוצרת הדמיה, כך שאם נסתכל דרכה על קיר שעובר בתוכו צינור בטמפרטורה שונה, אנחנו נראה את הצינור בתוך הקיר.

מצלמה תרמית
מצלמה תרמית
גלאי אקוסטי
גלאי אקוסטי

גלאי אקוסטי – מכשיר נוסף בעל יכולות מוכחות אשר עוזר לנו באיתור נזילות הוא מערכת גלאי אקוסטי. הוא משמש אותנו הרבה ויותר באיתור פיצוץ בצנרת. מכשיר זה עובד על גלי קול ומשווה בין העוצמה וגלי הקול במצבים שונים. ולכן מאחר ויש סיכוי יותר טוב שנשמע זרימה חזקה גבוהה יותר מאשר נשמע נזילה חלשה או דליפה קטנה של מים. שספק אם יוצרים רעש שאוזן רגילה תשמע. הגלאי האקוסטי עוזר לנו באיתור נזילה גם בתוך הבית וגם מחוצה לו.

גלאי לחות – גלאי זה משמש יותר ככלי השלמה. אנו מכנים כלי זה בכינוי המאסף, ועושים בו שימוש אחרי המצלמה התרמית או הגלאי האקוסטי. לאחר שאחד משני אלה הראה לנו את המקום שבו יש כשל בצנרת המים ובעיות דליפה, גלאי הלחות בא ומראה לנו האם יש שם מים. הפעולה של גלאי הלחות היא די פשוטה, הוא שולח אות כ 4 ס"מ פנימה דרך הקיר או הקרמיקה ובודק את רמת הלחות.

מערכת לאיתור על ידי גז – במערכת זו עושים שימוש בגז ידידותי לסביבה, שאינו נפיץ או מסוכן. אנחנו משתמשים בו די הרבה במקרים של צנרת עמוקה מאד או במצבים בהם בשאר המערכות לא הגענו לתוצאה ודאית או מדויקת. פעולת הבדיקה די פשוטה, בשלב הראשון אנו שואבים את המים מהצנרת. בשלב השני אנו מחדירים את הגז לתוך מערכת המים ובעזרת חיישן ממוחשב "שיודע" להריח את הגז אנו מגיעים למקור הבעיה במדויק ומאתרים את הנזילה.

זקוקים לייעוץ או להצעת מחיר? תנו לנו לחזור אליכם