עובש: מהו עובש? מהן הסיבות להיווצרותו? דרכי טיפול ומניעה | תרמיטק

עובש – מה באמת אתם יודעים על עובש?

עובש, הגדרה: פטריות המכסות חומרים אורגניים בתנאי לַחות.

עובש נוצר בדרך כלל במקומות שבהם יש לחות, אדים או רטיבות חזקה. בהרבה מן המקרים נבחין בעובש באמבטיה או עובש במקלחת. למרות הדעה הרווחת, לא תמיד העובש נוצר בגלל נזילה או דליפה.

ככלל, עובש יכול לצוץ כך סתם משום מקום. בהתחלה הוא מופיע בדמות כתמים קטנים, המפוזרים במספר פינות ליד התקרה, ולאט לאט הוא “משתלט” על חדר הרחצה כולו, ועל קירות נוספים בחדרי הבית השונים.

חשוב לשים לב לעובדה חשובה – עובש כשלעצמו מסוכן לבריאות. בין היתר, עובש יכול להביא למחלות נשימתיות, ולכן הוא מסוכן במיוחד לאלה הסובלים מאסטמה, ממערכת חיסונית חלשה, תינוקות וקשישים. עובש יכול לגרום גם לאלרגיות קשות ולמחלות נוספות כמו דלקת ריאות, טרשת נפוצה, בעיות עצביות, ועוד.

לייעוץ טלפוני חינם ע”י בוחן נזקי מים מוסמך מכון התקנים הישראלי – חייגו

תרמיטק איתור נזילות - מספר טלפון

הצפת התקרה במים באה לידי ביטוי בנזקי רטיבות כגון בועות, שלפוחיות, קילופים, שינויי גוון והתפתחות בעלת פוטנציאל החמרה ברור של תרביות עובש.

הצפת התקרה במים באה לידי ביטוי בנזקי רטיבות כגון בועות, שלפוחיות, קילופים, שינויי גוון והתפתחות בעלת פוטנציאל החמרה ברור של תרביות עובש.

עובש – מה זה בעצם עובש, והיכן הוא מופיע?

עובש הוא סוג של פטרייה, שמכסה משטחים שונים ורחבים. העובש, כפי שאנו מכירים בחיי היום יום, מופיע על גבי מזון או משטחים שונים.

בהקשר שלנו הוא מופיע בדרך כלל על ארונות, תקרות, פרקטים ובעצם על כל משטח שאיתו הוא בא במגע, בצורה של כתם בצבעים שונים כמו אפור, שחור או חום. הסיבה העיקרית להופעתו של העובש והתפשטותו, נעוצה בסביבת משטח רטובה או לחה.

רטיבות ועובש בחדר אמבטיה

רטיבות ועובש בחדר אמבטיה

כך תזהו עובש בצורה ברורה

העובש מצוי בכל מקום בטבע, ולמעשה מדובר בפטריות מסוגים שונים שמופיעות במגוון של צורות וצבעים, כגון שחור, אפור, חום, כתום, ירוק ולבן, והן ניזונות בעיקר מלחות.

כפי שנכתב קודם, את העובש ניתן לזהות בצורת כתמים שמופיעים על הקירות, בנוסף לריחות לא נעימים שהוא מפיץ.

מהן הסיבות להיווצרות עובש בכלל, ועובש בקירות בפרט?

לחות ורטיבות הן תנאי הכרחי, והן גם הסיבות העיקריות להיווצרות עובש בקירות הבית. עובש בבית, בין אם הוא נמצא על גבי הקירות, ובין אם הוא נמצא בתקרות, מופיע בסביבות של רטיבות ולחות גבוהות כמו חדר אמבטיה שאינו מאוורר כהלכה, אך בעיקר בשל ליקויים בבנייה או ליקויים וכשלים שנגרמו במשך הזמן – דוגמת סדקים בצינורות, או בעיות איטום של גגות ומעברים פתוחים, הגורמים לחילחול של מים.

תרביות עובש מתפתחות בדירה בעקבות לחות גבוהה, המגיעה מחדירת מי גשמים

תרביות עובש מתפתחות בדירה בעקבות לחות גבוהה, המגיעה מחדירת מי גשמים

העובש מתעצם משתי סיבות עיקריות:

הסיבה הראשונה עונות השנה. העובש מתפתח בתקופת החורף הקרה והרטובה, כתוצאה מהפרשי טמפרטורות בין חלל המבנה למזג האוויר בחוץ, ולכן בדרך כלל המקום הראשון להיפגע מהעובש הוא חדר הרחצה – חדר קטן ומאוורר פחות בהשוואה לשאר החדרים בבית.

הסיבה השנייה – ליקויי בנייה. ליקויים אלה קשורים לאיטום, או לכשלים שנוצרו במרוצת הזמן דוגמת סדקים בצינורות (מעברים ומרזבים), שיכולים להביא גם כן לחילחול מים אל תוך הקירות השונים (קיר גבס, קירות חיצוניים) ולגרום לרטיבויות ונזילות.

נושאים נוספים לקריאה:

סכנות בריאותיות

רוב האוכלוסייה הבוגר אינו מודע לכך שעובש, מעבר להיותו מפגע אסתטי, עלול לגרום לסכנה בריאותית של ממש. ברוב המקרים, חוסר במידע מהימן ונכון, מביא להזנחה ולהמשך התפתחות פטריות העובש, ובכך לחשיפת בני הבית לסכנות שבפטריות העובש.

ישנם כמאה סוגים של עובש הנפוצים בעיקר בבתי מגורים, ובקרב מאה סוגים אלה, אנו יודעים על עשרה סוגים אשר מוגדרים באופן רשמי כמסוכנים לבריאות האדם.

שאיפת עובש לאורך זמן, עלולה לפגוע בבני אדם ובמיוחד באוכלוסיות רגישות כמו תינוקות, קשישים, כאלה הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה וממערכת חיסונית חלשה. העובש בבית ובמקום העבודה, גורם לאלרגיות ולבעיות בדרכי הנשימה, וכן עלול לפתח דלקת ריאות, טרשת נפוצה, בעיות עצביות ובמקרים חמורים אף להביא למוות.

עובש - צילום במצלמה תרמית (אינפרא אדום) וצילום רגיל

עובש – צילום במצלמה תרמית (אינפרא אדום) וצילום רגיל

איך ניתן לזהות עובש, וכיצד יש לטפל בו?

מעבר למראה הכעור והלא “מזמין” של אותם כתמים שחורים של העובש בקיר או בתקרה, ניתן להבחין בעובש בבית, במיוחד על ידי חוש הריח שלנו – יש מצבים שבהם ייתכן שקיים עובש אך אין אנו רואים אותו, כיוון שהוא מסתתר מאחורי ארונות קיר, בתוך רהיטים ואף מאחורי צבע או טפט, וחוש הריח הטבעי שלנו אינו משקר – אנו נריח את העובש גם אם הוא יהיה בלתי נראה לעין.

לאחר שגילינו עובש, בין אם הוא מופיע ככתם על קיר, ובין אם הוא מופיע כריח טחוב, עלינו לטפל בבעיה בצורה יסודית. אין אנו מתכוונים רק לניקוי הכתמים, אלא יש צורך בטיפול מקיף שיביא לקטילת הפטרייה באמצעות חומרים המתאימים לכך, שימנעו את התפשטותה מחדש.

כיצד מטפלים בעובש?

יש מגוון רחב של אפשרויות לטיפול בעובש, ורבים מנסים לטפל בבעיה הזו בעזרת “תרופות סבתא”, באמצעות ניקוי העובש על ידי חומץ, אקונומיקה או בכל מיני חומרים שניתן לקנותם בטמבוריות השונות. רוצים לדעת את החדשות הטובות? החדשות הטובות הן שהפעולות הללו אכן עושות את העבודה ומעלימות את העובש.

מצד שני, החדשות הפחות טובות הן שמדובר בפלסטר רגעי, “אקמול” לבעיה אקוטית. במידה שיש סדקים בקירות החיצוניים או נזילה סמויה וחילחול מים איטי אל תוך הקירות, פטריות העובש יחזרו מחדש תוך זמן קצר, כך שנדרש טיפול יסודי יותר למיגור התופעה.

טיפים יעילים ועצות חכמות למניעת עובש על קירות החדרים

 1. אם אתם מבחינים בכתמים מסוימים/חדשים על הקירות, ואינכם בטוחים אם מדובר בעובש או לא, השתמשו בחוש הריח שלכם – כמעט תמיד הנוכחות של העובש תהיה מלווה בריחות לא נעימים של טחב.
 2. בעיקר בימי החורף הקרים, כדאי להרחיק את הרהיטים השונים מהקירות, כך שיהיה מרווח של כמה סנטימטרים לפחות ביניהם (בין הקירות לרהיטים), וזאת משום שבחורף, הקירות החיצוניים קרים יותר, והבית בדרך כלל חמים בזכות המזגנים/תנורים, וריהוט גדול הממוקם בצמידות לקיר, מונע תחלופה של אוויר. אם הרהיטים שלכם כבדים מדי וקשה להזיזם, נסו לאוורר את החדרים כמה שיותר.
 3. במקרים של עובש באמבטיה או עובש במקלחת, יש להשתמש בחומרים המיועדים לסביבה לחה, וכמובן להקפיד על אוורור ככל שיתאפשר. חשוב מאוד להבין מה גרם לעובש בכדי למנוע את חזרתו, ולכן מומלץ במקרים מסוימים להשתמש בשירותיו של מומחה לאיתור נזילות וכשלים כאשר אנו רואים כתמי עובש. כתמים אלה הם תמרור אזהרה עבורנו.

העלמת העובש לצמיתות

חברת “תרמיטק” בניהולו ובפיקוחו של דרור ישראלי, נחשבת לחברה המובילה בישראל לאיתור נזילות ונזקי מים.

בזכות ידע מקצועי מצטבר לאורך שנות פעילות רבות (בנוסף לקורסים שונים, הכשרות מתקדמות והשכלה נרחבת), ושימוש מושכל ורחב בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום הנזילות (מצלמה תרמית, גלאי אקוסטי, גלאי לחות, סיב אופטי לצילום, ועוד), דרור ישראלי התמודד עם כל בעיות העובש השונות, ויודע לאתר בדיוק של 100% את מקור הנזילה ודליפות המים, ולנטרל את הופעת העובש לצמיתות.

אולי יעניין אתכם גם:

רטיבות קפילארית – קרא עוד >>>
רטיבות בקיר פנימי – קרא עוד >>>
רטיבות בקיר חיצוני – קרא עוד >>>

פנו עוד היום למומחים של תרמיטק בנושא עובש

  תעודות מומחה

  תעודת לתרמיטק מאת מכון התקנים הישראלי, אגף איכות והסמכה

  תעודת לתרמיטק מאת מכון התקנים הישראלי, אגף איכות והסמכה - לחצו על התמונה למעבר לכל התעודות של תרמיטק.

  ביקורות

  תרמיטק Iconתרמיטק

  אשרמן 1, תל אביב

  5.0 400 reviews

  • Avatar miki ba ★★★★ 2 weeks ago
   דרור בצע בדיקה תרמית ביסודיות רבה משך כשעתיים, ע׳מ לאתר נזילה ״ עקשנית״ שקיימת מיום כניסתנו לבית לפני 26 שנים. ( מצנרת מי גשמים משותפת בעליית הגג לתקרת חדר שירותים בקומת הקרקע). לדבריו - איתר את הנזילה, והציע פתרון לתיקון. התחייב ללוות … More אותנו עד שהבעייה תפתר לחלוטין.
  • Avatar Michael Lvovsky ★★★★★ לפני 3 שבועות
   שירות ברמה גבוה עם ידע ונסיון. עבודה יסודית ורצינית. גם אחרי שמצאנו את מקור הנזילה עדיין המשיך לחפש עוד לקויים בכמה קומות מעלי ולא ויתר.
   תודה רבה
  • Avatar Galia Becker ★★★★★ 2 months ago
   היתה לנו בעיית רטיבות. השירות שקיבלנו היה מצוין. גם מיידית התקשרנו בבוקר והבדיקה בוצעה כבר באותו היום. הבודק דרור היה מקצוען ממש. הגיע עם כל הציוד המתקדם שקיים בתחום. לא סיים את הבדיקה עד שלא עבר על כל האפשרויות ווידא שאין יותר נזילות. … More ממליצה בחום.
  • Avatar Elad Goldberg ★★★★★ לפני 3 חודשים
   תודה רבה מכל הלב לדרור על השירות האיכותי והמהיר לאיתור הבעייה אצלי. על חוש האחריות המפותח והדאגה ללקוח,מללא פשרות. לא מובן מאליו! ממליצה בחום למי שצריך.
  • Avatar איציק בוקעי ★★★★★ לפני 3 חודשים
   רוצה לשתף אתכם בחווית שרות יוצאת דופן!
   לפני מס׳ חודשים קיבלתי המלצה על תרמיטק. הגיע אליי בחור בשם דרור על מנת לבדוק את הרטיבות בכמה מוקדים בבית. הבחנתי שמדובר באדם מאוד מקצועי, סבלני, אדיב, והכי חשוב אנושי! הבעיה אותרה וקיבלתי דוח מפורט
   … More ומקצועי אשר מפרט את הליקויים. לאחר מספר חודשים קראתי לו שוב כי צץ לי עוד משהו קטן ודרור הגיע אליי בהתרעה מאוד קצרה של כמה ימים ספורים. השרות הזה שמקבלים היום חברים הוא לא טריוויאלי! מדובר בבנאדם אחד ל..
   כל מי שמתלבט אין מה להתלבט! הבנאדם קוסם!! תודה לך דרור, שירבו כמותך בישראל🤞🏻🙏🏻
  • Avatar אנטולי פופוב ★★★★★ 3 weeks ago
   שירות מהיר , מקצועי , איכותי ומהיר ! תודה רבה על הכל!
  • Avatar Evgeny tartakovsky ★★★★★ a month ago
   שירות מקצועי וישר. ואת זה חברים קשה למצוא!
   מומלץ בחום.
  • Avatar רונית טרפלר ★★★★★ 5 months ago
   חברת תרמיטק נענתה בסבלנות ואדיבות לשאלות וההתלבטויות שלי באשר לבדיקת רטיבות.
   כמו כן, משהחלטתי על הבדיקה, הבודק דרור גילה אנושיות, מקצועיות, הוגנות בקביעת המחיר הסופי וכך גם עד לקבלת הדו"ח והמענה לשאלות ששאלתי בעקבותיו. כן ירבו !
  • Avatar אוסי שילוח ★★★★★ 5 months ago
   נעשה איתור נזילת מים באמצעות מצלמה תרמית. התיאום, עבודת האיתור, האחריות היחס והגשת הדוח היו מקצועיים מאוד.
   אני מודה לדרור על נחישות והתמדה, ועל כך שאיתר נזילה ממנה סבלנו מספר שנים.
   אני ממליצה עליו בחום!!
  • Avatar אורלי בילנסקי ★★★★★ 6 months ago
   אני רוצה להודות לדרור ולרני האלופים שעבדו במקצועיות ופתרו לנו בעיה שרבים לא הצליחו בסבלנות, בהתמדה ובנחישות שלא ראיתי כמותה בקרב אנשי מקצוע.
   הם לא ויתרו והוכיחו כי הם בעלי ידע וניסיון רב ורמת המקצועיות שלהם גבוהה מאוד, כשהכל נעשה בנועם
   … More ובחיוך.
   ישר כוח ! פרנסה בשפע והמון הצלחה בהמשך 🙏
  • Avatar Mici Mici ★★★★★ 10 months ago
   מקצועיות יחס אישי אין עליהם תודה רבה❤️

  חיפוש חופשי באתר

  Call Now Button דילוג לתוכן